Pondělí 10. 12. 2018

Zlotý a forint navzdory ratingovému dopingu oslabují. Trápí je strach z Fedu?

24.05.2016

Měnám našich sousedů - tedy zlotému a forintu - se v posledních dnech nedaří. Přitom překvapivě pozitivní hodnocení od ratingových agentur z posledních dvou týdnů hovořilo pro to, aby obě středoevropské měny zpevnily. Kde je tedy chyba?

zpráva Zlotý a forint navzdory ratingovému dopingu oslabují. Trápí je strach z Fedu?

Pomineme-li stále napjaté vztahy polské vlády s Bruselem, tak je třeba si uvědomit, že jak forint, tak především zlotý mají stále punc měn z emerging markets a tak, když se v tomto segmentu aktiv vítr otočí, tak začne foukat i proti nim. Fed se zjevně připravuje na zvýšení úroků, se kterým trh stále ne zcela počítá a to je signál, aby se investoři či spekulanti zbavili výše úročených měn, které jsou ze své podstaty rizikovější. V takové situaci je pak sice zlepšení ratingu v maďarském případě, či jeho překvapivé nesnížení v polské situaci určitě pozitivním bonusem, avšak forint či zlotý od oslabování nemusí zachránit. Minimálně pak do té doby dokud měny jako brazilský real, turecká lira či jihoafrický rand restriktivní akci Fedu nevstřebají.

Samozřejmě, že jestli něco v takovéto choulostivé situaci měně ze světa emerging markets nepomáhá, tak to jsou potenciálně expanzivní akce ze strany domácí centrální banky. A přesně to je aktuální případ forintu, méně pak již zlotého (byť Polsko zažívá nejhlubší deflaci ze všech zemí regionu). Právě dnes odpoledne bude maďarská centrální banka (MNB) opět snižovat úrokové sazby o dalších 15 bazických bodů. Trh s tím již sice počítá, avšak zejména forint bude netrpělivě vyhlížet komentář MNB ke svému rozhodnutí, který hodně napoví, zdali mini-cyklus snižování úroků bude v Maďarsku pokračovat i v červnu. Pokud MNB takový signál vyšle (což je klidně možné), pak půjde z její strany o poměrně odvážné rozhodnutí, které možná forint neuvidí rád. MNB se totiž bude chystat v červnu ke snížení úroků v okamžiku, kdy bude na stole nejen zvýšení ze strany Fedu, ale třeba i hlasování o BREXITu.

Region - forex
Euforie forintu ze zlepšení ratingu neměla dlouhého trvání a maďarská měna včera během dne vůči euru oslabovala. Pod tlakem byl i zlotý, kterému nepomáhají vyhlídky na další střet konzervativní vlády s Evropskou komisí. Oběma měnám souhrnně pak nepomáhají vyhlídky na zvyšování sazeb v USA, jež v posledních dnech zesilují.

Hlavní událostí dneška je zasedání maďarské centrální banky (MNB). Mini-cyklus snižování úrokových sazeb ze strany MNB bude pokračovat a to přesto, že inflace se vrátila do kladných hodnot. MNB však považuje inflaci v blízkosti nuly za stále velmi nízkou a tak se finálního snížení dočkáme až v červnu.

Dluhopisy
Výnosy bezpečných dluhopisů včera nepatrně vzrostly, ale o žádnou revoluci na americkém ani na německém trhu nemůže být řeč. Výnos desetiletého německého bundu poskočil vzhůru o 3 bps a je pravděpodobné že váhavé výkony akcií a komodit ve světle probíhajícího jednání o Řecku mu dnes nedovolí dostat se dále. Tedy pokud by eurozóna s MMF překvapivě nenašla společnou řeč již na dnešním setkání. Hlavním bodem sváru mezi MMF a Berlínem zůstává jak moc, jakým způsobem a kdy Řecku odpustit na dluhu.

Komodity
Cena ropy Brent včera během dne klesala, ale odpoledne většinu propadu smazala. Trh věnoval méně pozornosti horšící se situaci ve Venezuele a namísto toho se soustředil spíše na íránské plány zvýšit do léta produkci ropy o dalších 200 tis. barelů denně. Ropě patrně nepomáhala ani slabší data o podnikatelských náladách z Japonska a EU.

Dnes večer bude tradičně zajímavé sledovat data o amerických zásobách od API. Oficiální data EIA budou zveřejněna ve středu.

Zdroj: Patria 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity