Sobota 19. 01. 2019

Zvolení Trumpa pomohlo izraelské firmě stavící ploty proti běžencům. Její akcie letí nahoru

23.11.2016

Cena akcií izraelské firmy Magal Security Systems vzrostla po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA o 20 procent. Dodavatel elektronických bezpečnostních systémů doufá, že díky svým zkušenostem z Izraele se bude podílet také na stavbě zdi či plotu bránícího příchodu imigrantů z Mexika do USA, který navrhuje postavit právě Trump. Představitelé Magalu doufají, že pokud v Evropě posílí pravicové protiimigrantské strany, budou dodávat technologii pro zdi a ploty i do Evropy.

zpráva Zvolení Trumpa pomohlo izraelské firmě stavící ploty proti běžencům. Její akcie letí nahoru

Plán nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích USA s Mexikem zeď či plot proti nelegálním imigrantům vzbudil mezi mnoha americkými odborníky rozpaky. Šéfové izraelské firmy Magal Security Systems z něj ale mají stejnou radost jako jejich investoři. Cena akcií Magalu, firmy, která má velké zkušenosti s výstavbou podobných bariér, na americké burze Nasdaq od vítězství Trumpa ve volbách vyskočila zhruba o dvacet procent.

Magal vyrábí bezpečnostní senzory a elektronické systémy, které hlídají vstup na chráněné území. V popisu firmy pro investory se uvádí, že nabízí technologii pro "chytré bariéry a ploty". Jde například o kamery se softwarem na rozeznávání tváří, čidla zaznamenávající snahu podkopat se pod chráněnou bariérou či automatický senzor jezdící po horním okraji plotu a nahrazující lidské hlídky v autech.

Magal dodává zařízení do věznic a na ochranu letišť. Chlubí se ale také tím, že pracoval na konstrukci bariéry, která odděluje území židovského státu od palestinského, Izraelci okupovaného Západního břehu Jordánu, a zdi kolem východního Jeruzaléma.

Společnost se také podílela na stavbě zdi oddělující palestinské Pásmo Gazy ovládané teroristickým hnutím Hamás od Izraele. A je i dodavatelem senzorů pro "chytrý plot", který Izrael vybudoval v roce 2013 na hranicích s Egyptem. Ten brání uprchlíkům z afrických zemí, jako je třeba Eritrea, dostat se přes Egypt do židovského státu.

"Bez toho, abych zacházel do politiky, jsme světově nejprestižnějším a praxí ověřeným světovým dodavatelem technologií na ochranu hranic," prohlásil nedávno na bezpečnostní konferenci v Tel Avivu ředitel Magalu Saar Koursh. Podle něj Spojené státy zvýší s nástupem Trumpa do úřadu v příštím roce výdaje na bezpečnost. Firma tak očekává v USA zvýšení poptávky po svých zařízeních.

"Pokud Trump vybuduje zeď či plot na hranici s Mexikem, věříme, že naše technologie bude pro takovou stavbu užitečná," řekl Koursh. Trump ostatně už před volbami prohlásil, že hodlá využít při stavbě zdi s Mexikem izraelských zkušeností. Po svém zvolení sice připustil, že vzhledem k technickým obtížím možná část této zdi bude jen plotem, ale i v takovém případě nabízí Magal své technologie.

Pokud Trump skutečně svůj projekt stavby zdi či plotu prosadí a Magal se ho bude účastnit, bude to nejspíš formou dílčích dodávek technologií pro některou z velkých amerických zbrojařských firem, uvádí list Financial Times. V USA je pro zahraniční firmy velmi obtížné prosadit se jako přímý dodavatel státu v odvětví bezpečnostních technologií. I nepřímé dodávky by však znamenaly pro Magal, ve kterém nyní pracuje 330 lidí, úspěch.

Firma navíc podle svého vyjádření citovaného izraelským deníkem Haaretz doufá, že stavba zdi či plotu mezi USA a Mexikem bude pouze začátkem jejích dalších aktivit v zahraničí. Jestliže v Evropě získají větší vliv pravicové protiimigrantské strany, které nyní povzbudilo Trumpovo zvolení v USA, budou chtít také některé evropské státy na svých hranicích postavit podobné bariéry. Například ve Francii se příští rok konají parlamentní a prezidentské volby a mohla by v nich vyhrát pravicová Národní fronta prosazující utnutí přílivu běženců.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity